Ads 468x60px

Blog Listem

11 Tem 2011

AVRUPA GÖNÜLLÜLÜK HİZMETİ

Evet biliyorum, blog yazılarımda biraz geç yazıyorum ama bunun nedeni kişisellikten uzak bir şekilde bağımsız gazeteci gibi yazmaya çalışmamdı. Ama kendimde bir devrim gerçekleştiriyorum ve evrimleştiriyorum kendimi. Tabiri caizse su gibi yazacağım, akıcı, duru ve içi dışı bir olacak şekilde.

Evet asıl konumuza gelirsek : AVRUPA GÖNÜLLÜK HİZMETİ

Avrupa Birliği tarafından sağlanan  (Erasmus vari bir program gibi düşünün) bu programı ilk kez İspanya'da Erasmus öğrencisi iken tesadüfen karşılaştığım değerli arkadaşım Mustafa Özer'den duymuştum. O aralar içeriğini pek net anlayamamıştım. Daha sonraları araştırdım ama okul, askerlik ve iş arama telaşı girdi içine.Aradan yıllar geçti. 2007-2011 gibi. ve bu fikir bende birden hortladı. En son uyarılmam ise bisiklet dükkanında çalışırken dükkana gelen iki ispanyol turistle konuşurken EVS( European Volunteer Service sanırım) programından bahsetmesi oldu. Şimdi aradan yıllar geçti ve böyle bir örgütte gönüllü çalışma aşkı doğdu.

Bu programı daha detaylı öğrenmek için http://www.evsturkey.com/tr/index.html
http://www.genctur.com/evs/aghnedir.htm sayfalarına bakabilirsiniz.

Bu program için başlangıç düzeyde ingilizce bilmeniz yeterli. Herhangi bir mesleki donanıma sahip olmak zorunda değilsiniz ve kamu yararına projelerde uzman kişilerin yanında yardımcı kuvvet olarak yer alıyorsunuz.

Aklımda ise belli başlı kamu yararına olan konular var:
etnik kültürler ve dinler arası diyalog
sanat ve kültür alışverişi
engelli insanların hayata kazandırılması vb
çocukların aktif hayata katılımı
cinsiyet ayrımcığına karşı gelme: kadın hakları, cocuk hakları, gay-lezbiyen hakları, insan hakları vs.
medya - yayın : sansür, güvenli internet, bilgi özgürlüğü, iletişim hakkı, bilginin yaygınlaşması gibi konular.


İşte durum böyle. Böyle projelerde yer almak insana muhtemelen bir çok şey katıyordur. Umarım 30 yaşıma kadar bunu yapabilirim; çünkü yaş sınırı 30.

Araştıranlar varsa ve bilgi almak isterlerse yardımcı olabilirim. Varsa eğer lütfen e-posta atınız: omer.masri@gmail.com

0 yorum: